Menu Close

Adwokat – jak go znaleźć?

Adwokat – na co zwrócić uwagę?

Większość z nas stara się żyć w taki sposób, by najlepiej wcale nie mieć  do czynienia z sądownictwem i jak najszerzej pojętymi pracownikami sądu. Jedyne co dopuszczamy do siebie to ewentualna styczność zawodowa z notariuszem, czasami po prostu  potrzebna jest jego pomoc. Ale ponieważ życie jest przewrotne zdarzają się w nim sytuacje, gdy pomoc prawnika okazuje się niezbędna. Wówczas nerwowo przekopujemy internet, wypytujemy znajomych, biegamy po mieście w poszukiwaniu szyldów. Znalezienie dobrego adwokata nie jest łatwe, tym bardziej, że pojęcie dobry adwokat jest dość subiektywne.

Jak znaleźć dobrego adwokata? 

Olsztyn to stosunkowo duże miasto więc wydawałoby się, że nie powinno się natknąć na problem braku wykonawcy tego zawodu. Jednak poszukiwanie adwokata należałoby prowadzić zgodnie z pewnymi kryteriami. Przede wszystkim powinna to być osoba, która specjalizuje się w zakresie spraw, które również nas dotyczą. Powinien on nie tylko sprawnie poruszać się w gąszczu przepisów, ale z całym swoim doświadczeniem umiejętnie pokierować naszymi sprawami. Należy pamiętać, że sprawy związane z prawem mogą być trudne i często dotyczą spraw niezwykle istotnych i żywotnych, dlatego adwokat powinien wzbudzać w nas zaufanie. W takich przypadkach, również w mieście Olsztyn przydaje się zwykła umiejętność „czytania” drugiej osoby i intuicja, która pozwoli ocenić drugą osobę pod kątem jej wartości jako człowieka. Wielu adwokatów posiada strony internetowe już na jej podstawie można ocenić profesjonalizm. Wszystko można w prosty sposób znaleźć wystarczy wyszukać np. adwokat olsztyn i przejrzeć strony kancelarii.

Zanim przestąpi się próg kancelarii adwokackiej warto przeczytać w internecie o samej kancelarii, jej pracownikach oraz konkretnym prawniku tam pracującym, do którego się wybieramy. Oczywiście opinie jego klientów będą subiektywne i będą zależeć zapewne od stopnia zadowolenia z jego usług, również subiektywnym. Ale być może znajdą się tam oceny, które będą opisywały adwokata niezależnie od tego czy sprawę wygrał czy przegrał. Równie ważna jak wygrana jest zaangażowanie adwokata, empatia i pozytywne nastawienie, oparte na faktach oczywiście.

Jak  przygotować się do wizyty u adwokata

Udając się na spotkanie do kancelarii adwokackiej Olsztyn, przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że adwokat to też człowiek. Najlepiej przed spotkaniem jest przygotować sobie listę pytań i zagadnień do rozmowy. W trakcie spotkania, gdy dojdą nieuniknione emocje łatwo zapomnieć o wątpliwościach i sprawach, z którymi się przyszło. Adwokata można zapytać o każdy aspekt swojej sprawy, ale też o doświadczenie w prowadzeniu podobnych, sukcesy lub ich brak, zakres obowiązków a na końcu o cenę za usługę.

Przed spotkaniem warto przeszukać internet w poszukiwaniu osób, które współpracowały z tą konkretną kancelarią, a jeszcze lepiej z danym adwokatem. Chociaż tak naprawdę najlepsza byłaby opinia osób zaprzyjaźnionych. Wówczas nawet subiektywna, w szerszym kontekście może nam bardzo wiele powiedzieć o osobie prawnika. Dlatego jednym z podstawowych źródeł niezbędnych do wyboru właściwego adwokata jest opinia i dobre rady znajomych i przyjaciół.

Nie powinno nas jednak zdziwić, że nie możemy znaleźć informacji typowo reklamowych o danej kancelarii. Zgodnie z prawe tego typu instytucjom nie wolno promować się w postaci ogłoszeń czy innych materiałów reklamowych. Za ich wizerunkiem ma stać praca i sukcesy zawodowe, co chyba najlepiej się sprawdza. Jednak wpisując w wyszukiwarkę hasło odnoszące się do naszej sprawy stosunkowo szybko pojawią się nazwiska a przynajmniej nazwy własne niejednej kancelarii adwokackiej. Wystarczy odrobina czasu i motywacji, a dość szybko uda nam się ustalić przynajmniej potencjalną listę prawników.